Port Antwerp hep orada mıydı?

Antwerp’te nereleri gezsek daha doğrusu X şehrinde nereleri gezsek sorusunu cevaplamak için araştırma yaparken karşınıza çıkan haritalar ve işaretli binalar ile karşı karşıyasınızdır. Eski şehir merkezi, geniş ya da küçük samimi meydanlar, güneş gören kafeler ve kahve yudumlayıp, D vitamini alan insanları ve siz, muhtemelen fotoğraf çekiyorsunuz. (mesela ben 🙂 Ben buranın yereli gibi gezmek istiyorum derken bazen zorlanıyorsunuz. Her gün burada yaşasam başımı kaldırıp bakmam şu kiliseye diyebilirsiniz. Bir noktadan sonra tabi.

Bu sefer liman şehrindeyiz. Yoldan bir kaç detay vermek gerekirse, Hollanda’dan Belçika’ya geçerken bir şeyi seziyorsunuz. Hollanda gerçekten kağıt üzerinde çizilmiş ve gerçeğe dönüşmüş bir yer. Elinde bulundurduklarını koruyorlar ve yoldaki asfaltta çatlak yok. İnsanı düşündürüyor. Antwerp’e girerken bizi şantiyeler karşılayınca biraz gelirdik, azcık toz görünce şaşırdık. Sanki İstanbul’da pantolon paçam sürekli çamur olmuyormuş, İzmir’de yağmur yağınca trafik kitlenmiyormuş, Üçkuyular’a AVM inadına yapılmıyormuş gibi. Sanki ayağım mazgala sıkışmadı hiç ya da kaldırım taşına basıp tökezlemedim. Konfor böyle bir şey, insanın yürürken bulutlara bakabilmesini sağlıyor. Nereden nereye geliyorum ama daha iyisini bilmek ya da hayal etmek var; bir de görmek ve yaşamak. Ve daha iyisini hepimiz hakediyoruz!

Neyse, Antwerp’e girerken yükselen binaların ve limanın, vinçlerin arasından Zaha Hadid’in projesi görünüp kayboluyor. Kırmızı elmaların arasına bir tane yeşil boncuk koymuşsun gibi, gözünüze çarpıyor 🙂 Çevresindeki liman salaşlığı mı ya da inşaat hali mi denir, onu bulunduğu konumda daha da ilginçleştiriyor. Hatta bende uyandırdığı his sanki üzerinde uçuştuğu binadan daha eski ve her şey ona göre tekrar konumlanmış ve konumlanıyor. Her noktadan şehre göz atar gibi biraz meraklı duruşu da sanki hep orada var gibi. Gezen görenlere neler  hissettirdi acaba?

İçini gezmek isterseniz şu an karar verseniz Temmuz’a kadar tur dolu, bilginize.

Ölçeğine dair bir fikir edinmek için çekmeye çalıştığım fotoğraf sonucu suya düşüyordum 🙂 

Fotoğraflar, Melis Baloğlu

Son olarak da mini bir not;

Bknz. https://www.architectural-review.com/rethink/reputations-pen-portraits-/lebbeus-woods-1940-2012/8638836.article

Lebbeus Woods’u siz de görür gibi oldunuz mu, derken Aydan Balamir’in metni için:

http://www.mimarlikdergisi.com/index.cfm?sayfa=mimarlik&DergiSayi=362&RecID=2115

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: