Korsan gemisinde yaşam var!

Avrupa’nın en popüler ve çok kültürlü şehirlerinden biri Berlin’de son zamanlarda dahil olduğum alternatif bir yaşam projesini paylaşmak isterim. Bugün Berlin, duvarın Kasım 89’da yıkılması sonrasında aldığı iç ve dış göçle 100 yıllık tarihi binaların yıkımını dahi engelleyebilen 68 kuşağının yarattıklarını devralıyor yavaş yavaş. Büyük sorumluluk doğrusu. Ancak Berlin’i günümüz göçmenleri için cazibeli yapan da bu sisteme başkaldırabilmişlik zaten. Şehirde pek cok alternatif kafada insana rastlamak, projelerini görmek mümkün, duyduğuma göre de 500 den fazla alternatif yaşam konularında aktif dernek ve kuruluş bulunuyor şehirde- yetişmek ne mümkün!. Kentsel dönüşümün her büyük şehirde hissettirdiği baskının bir kısmı da burada ciddi ciddi can yakmaya başlamışken, buna hemen razı olmayan başka bir hayat mümkün mü acaba? yı sorgulayan zihniyetin çoğalması da pek şaşırtıcı değil, nitekim sevindirici.

En güzel örneği de kendilerini almanca ‘Freibeuter’ türkçe Korsan diye adlandıran, ve Berlin nehrinin bir köşesine kendilerini sabitlemiş bir suda yaşam platformu. Nehrin üzerinde otarşik, yani kendi kendine yeten bir toplu yasam birimi oluşturmayı hedefleyen, şimdilik 7 yetiskin, bir çocuk ve bir köpekten oluşan bu topluluğun yaptıkları şeyler inanılmaz. Öncelikle şunu belirtelim; burası onların tabiriyle, bir araştırma platformu, çünkü burada hiç bir şey annenizin evinde alıştığınız gibi değil, ve her şey sorgulamaya açık. Nasıl mı? Örnek olarak, toplamda 470 metrekarelik kullanim alanına sahip platformda, kadınlar ve erkekler için ayrı kamaralar mevcut; kadınlar ve çocuklar alt katta, erkekler ise üst katta ikamet etmekte. Sebep? Çünkü, kadın ve erkek için ayrı mekansal ihtiyaca gerek var mı? sorgulanıyor, kadınlar çocularla ve kendi aralarında daha fazla alana sahip. Bu aslında mekan sınırlamasından dolayı da doğmuş bir çözüm, ancak aynı zamanda kadın ve erkeğin ihtiyaçlarındaki farklılığı incelemek üzere böyle bir deney yapıyorlar-mış. Yoksa platformda, fazla fazla ortak alan var, mesela, büyük bir banyo, mutfak ve toplanma odası, ‘tempel’ yani tapınak dedikleri bir aktivite odası, büyük bir spor ve dans odası ve en sonda da nehir manzaralı bir teras.

Bunun dısında zemin kattaki teknik odada, nehrin suyunu içme suyuna çevirebilen tam 7 farklı filtre mekanizması bulunuyor. Tuvaletler ise küçük mekansal tasarımlarda son zamanlarda güncel bir çözüm olan „Terra Preta“ denilen sistemle bahce gübresine dönüştürülebiliyor- ki daha sonra bunları, kent bahçeciliginde kullanıyorlar.

Belli aksamlarda Tango kursu, yoga yapılıyor ve her haftasonu birlikte pişirip yedikleri ateş başı rituelinde birlikte yaşam, otarşi, kent bahçeciliği veya başka güncel olan, örneğin para kavramı, kadın-erkek, veya aile gibi konularda teorik tartişmalar düzenleniyorlar.  İsteyen herkesin gelebileceği bu etkinliklerde ayrıca olayı hic bilmeyenler için küçük turlar da düzenleniyor.

Berlin, diger avrupa şehirlerine kıyasla suda yaşam konusunda kendini çok kısıtlamış bir şehir, belli bölgeler dışında yüzen ev inşaası veya oturum izni mevcut değil. Henüz biraz inşaat sahasını andıran Korsan ise, Berlinliler veya Berlin’de yaşayanlar iç

22171856_10155183519178710_703978227_o

Foto: Hatice Dayıoğlu

22172041_10155183520388710_1341218210_o

Foto: Hatice Dayıoğlu

22219411_10155183522408710_798653675_o

Urban Gardening etkinliginden… Foto: Hatice Dayıoğlu

in büyük şans. Hem aliştiğımız yaşama tarzına hem de Spree Nehri’ni kullanmaya yönelik bir alternatif sunduğu kesin. İlerleyen zamanlarda ise, platformda, bir kafe, ve daha pek çok yeni kamara inşa etmek hedefler arasında- ki daha çok kişiye otarşik barınma imkanı sağlanabilsin.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: