PhD Day Groningen – Notlar II – Talk Nerdy To Me

Bu da etkinlik çantamız! PhD day Groningen notlarına devam. Konuşmalardan biri Elsevier tarafından gerçekleşti. Konu “open science”. Daha şeffaf, daha açık ve katılımcı bir sistemle bilgi paylaşımı nasıl yapılır ya da yapılır mı?

Burada daha heyecanlı soru-cevaplar oldu diyebilirim çünkü katılımcıların çoğu tıp ve moleküler biyoloji alanlarındandı ve pek çok yayınları vardı. En sevdiğim ve cevaplanamayan soru ise erişim ile ilgiliydi. Pekala yayınlanma tarihi günümüze yakın ya da göreceli yakın pek çok makaleye, açık erişimimiz mümkün, zaten dijital ortamda yazılıyorlar gibi nedenleri var. Ama soru neden bir kaç yüzyıl önceki makaleye aynı rahatlıkla/kolaylıkla erişemiyor olmamızdı. Daha mı az değerlilerdi ya da tam tersini sormak da mümkün. Cevap olarak, taranması/dijitalleştirilmesi ve bir veritabanı oluşturulmasının çok da ucuz olmadığından bahsedildi ama bence onlar da bu konuyu biraz daha düşünecek.

Bunun dışında istatistik tuttukları veriler arasında sosyal medya verileri de büyük rol oynuyormuş. Pek çok makalenin Twitter aracılığı ile yayıldığını bilmiyordum.

Göz atılacaklar;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: