PhD Day Groningen – Notlar I

Merhaba doktora yapanlar!

22 Eylül’de Groningen’e gidip, PhD Day’de neler oluyor göreyim dedim. Aslında yazacaklarım herkesin işine yarar nitelikte. Katıldığım konuşmalar iyi görsel sunum nasıl yapılırdan, doktora nedir? kimlerdendir?  gibi konulara kadar uzanıyor.

Konuşmacılar da en çok sevdiğim şey müthiş mizah anlayışlarıdıydı. Yaklaşık 900 kişiye konuşanlar arasında, salonu güldürmeyen yoktu. Sunumlarında iyi/kötü görsel ve diyagramlar vardı. Uzun cümleler yoktu. Zaten gerek de yoktu, akıcı konuşup dertlerini anlatabiliyorlardı. Eh hepsi zaten iyi araştıran, konuşan kişilerdi. Aralarında Nobel ödüllü Ben Feringa da vardı. Konuşmasının adı “The Joy of Discovery”

Heyecanlı, dinamik, etkileyici konuşmasında çalışmalarını anlattı. En önemlisi de öğrencilerini sürekli fotoğraflarla gösterdi. Bol bol laboratuvar fotoğrafı gördük sanmayın 🙂 Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ilgili anıları, fotoğrafları ve herkesin ne kadar biricik olduğuna dair sözleri herkesi gülümsetti. İnsan vücuduna girip, hastalıklı bölgeye ulaşınca aktive olan ilaç çalışmalarından bahsetti. Kanserin varlığını unutturacak cinsten çalışmalar… Bu aslında anlatılması çok kolay bir konu değildi ve herkesin anlayacağı şekilde aktarabilmesi de ayrıca önemliydi. Sonuçta herkes çok iyi bilse de bir konuyu, kimi zaman aktaramaz.

Konuşmasına başlarken, anne babasının patates yetiştirici olduğundan, tarlalarda büyümenin onun esin kaynağı olduğundan bahsetti. Tohumun nasıl olur da fidana dönüştüğünü düşünüp durduğu yılları anlattı. Ben hala şaşıyorum, zaten Nobelim de yok 🙂 Hayallerinizi kovalayın dedi kısaca kovalamış biri olarak.

Bir de Richard Feynman’ı okuyun, dinleyin dedi. Buyurun  “There’s Plenty of Room at the Bottom”

http://www.openculture.com/2013/04/richard_feynman_introduces_the_world_to_nanotechnology.html

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: