LA PLANéTE SAUVAGE

Screenshot_1

Vahşi Gezegen olarak çevirisi filme daha uygun olan, Fantastik Gezegen filmini hele bir izleyin. Denk gelmek pek kolay değil 73 yapımı bu filme fakat dönemini bir çırpıda kavratıyor biz mini mini insanlara.

İnsanlarla oyuncak gibi oynayan dev, mavi draag halkı, (bknz. üstteki ekran alıntısında) insanlara göre daha uzun yaşarlar ve bilgedirler. Filmde insan -aa biz!- kelimesi yerine “Om” kelimesi tercih edilmiş ki bu da Fransızca’daki Homme (insan) kelimesine gönderme yapıyor. Homme; erkek, femme; kadın gerçi. Ne ise o başka konu…

1968’de çekimlerine Prag’da başlanan film, aynı yılın sonlarında Rusya’nın Çekoslovakya’yı işgali sebebiyle ancak 1972’de sonlandırılabilmiş ve 1973 yılında Cannes Film Festivali’nde Grand Prix kazanmış. Screenshot_6

Bu arada müziklerini Alain Goraguer’in yaptığı filmde, müzik filmle inanılmaz bir bütünlük içerisinde ilerliyor. Kısaca, müzikler de en az film kadar başarılı.

Filmin senaryosu Stefan Wul’un “Oms en Serie” adlı romanından uyarlanmış. Atlantis dünyasının efsanevi öyküsüyle benzerlikler taşıyan bu hikayede, Atlantis insanı ve dünya insanını karşılaştırırken insanı özü, yetenekleri ve duygusal yapısıyla tanımlıyor. Filmde iki farklı ırk görüyoruz; Draaglar ve Omlar (bizim bildiğimiz haliyle insanlar). İnsanlar Draaglar’ın ellerine sığacak büyüklükteler ve aralarındaki boyut ve yaşayış farkı günümüz dünyasında bizim doğa içerisindeki yerimizi sorgulamamıza neden oluyor. Günümüzün eğitim sistemine de ufak göndermeler yapılmıyor değil. Örneğin; Draaglar’ın teknolojileri sayesinde yapılan ve başa takılan bir öğrenme cihazı sayesinde, bu ırk yeni nesillerine bilgi aktarımı yapabiliyor; fakat bu bilginin araştırılması veya unutulması mümkün olmuyor.

Bu hızlı derlemenin ardından mekanları da yazışmak üzere… Görüşürüz!

(Sualtı mekanları ne acayip değil mi?)

Bir ütopya ya da distopya filmi mi? 

izleyin;

Bknz. http://en.wikipedia.org/wiki/Fantastic_Planet

http://kerem-san.tumblr.com/post/70718892122/fantastic-planet-1973

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: