Mesh Network Atölyesi

 

 

Twitter ve YouTube‘un engellenmesini unutmadık değil mi?

Kendi ağımızı örüyoruz tam da bunun üzerine, özgür internet için bir çalışma, katılamadığım geçen sene gerçekleşen ve üzerine daha çok düşünülmesi gereken yaratıcı faaliyetlerden, afiyet ile okuyun. Giden varsa biraz anlatsa, meraktayım!

kaynak: http://sosyalmedya.co/mesh-network-atolyesi-internet/

Daha önce sizlere tanıttığımız “Mülksüzleştirme” projesinin de yer aldığı yeni bir inisiyatif, olası internet yasağına karşın “Kendi Ağımızı Örüyoruz” çalışması başlattı. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde genel bir internet kesintisi durumunda neler yapılabileceğine dikkat çekmiş ve kullanıcıları “wireless mesh networking” (kablosuz mesh ağları) kullanarak kendi internet ağını oluşturmaya davet etmiştik.

Kısaca bahsedecek olursak “meshnet” ücretsiz özgür internetin adı olarak biliniyor. “Bireysel internet için merkezi telekom şebekesine ihtiyaç yok” düşüncesinden yola çıkılarak geliştirilen meshnet, temel olarak kullanıcıların internet bağlantısını paylaşmasını amaçlıyor. Önemli bir potansiyeli bulunan internet paylaşım sisteminin mobil cihazlar için kablosuz versiyonu da geliştirilmiş durumda.

Studio-X Istanbul‘da gerçekleştirilecek “Mesh Network Atölyesi” de internet yasağına karşı alternatif erişim ağı oluşturacak. Bunun için kablosuz ağa bağlı bilgisayarlar ve mobil cihazlarla açık iletişim prensipleri üzerine inşa edilmiş bir ağ kurma projesi olanqaul.net‘ten yararlanılacak.

qaul.net, doğal, zaman içinde doğallaşan veya doğal sayılan afetlerle kesilen iletişimi yeniden kurmaya, haberleşme ve yardımlaşma gibi normal insan davranışlarının devamını sağlayabiliyor. Ayrıca mesajlaşma, dosya paylaşımı ve sesli görüşmeyi mümkün kılan qaul.net internetten ve 3G ağından bağımsız.

amberPlatform‘un da yer aldığı etkinlikte qual.net’in Christoph Wachter ve Mathias Jud projeleri qaul.net’i anlatacak. Bilgisayar ve mobil cihazlarınızla katılabileceğiniz atölye çalışmasına anten yapımı için ise konserve kutusu, teneke kahve kutusu ve benzeri materyalleri götürebilirsiniz.

29 Mart’ta gerçekleştirilecek atölye hakkında bilgi almak için organizasyonun Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: