Ütopya yolunda deneysel kazanımlar

Hollanda ve Belçika  örnekleriyle

Ütopyaları realiteye bir başkaldırı olarak yorumlamak mümkün müdür? Aslında paradoks belki de bu noktada başlar: realiteye başkaldırı olarak oluşturulan düşünceler, zaman içerisinde realitenin kendisi haline dönüşebilir. Bu noktada eğer ütopyalar toplumu, gerçekleşebileceğine inanılmayan daha “iyi”, eşit, yaşanabilir ortamlara yaklaştırabiliyor ya da en azından oluşturulan düşünceyle konu sorgulanabiliyor/sorgulatılabiliyorsa belli bir amaca ulaştıklarını söylemek çok da yanlış olmaz.

Kavramsal tartışma ne boyutta, ne kadar karmaşık olursa olsun; mevcut olanı sorgulatan ya da tamamen anlamsız kılan, zamanın anlamlandıramadığı düşünceler hem yaratıcılık becerisini zorlayan hem de cesaret gerektiren eylemlerdir. Bu eylemlerin hem yazılı hem sözlü birçok örneğini görmek mümkündür. Ancak yazının odak noktası olarak belirlenen konu yazılı veya sözlü olarak üretilen bu eylemlerden çok daha güçlü, akılda kalıcı ve çok daha deneyseldir. Üzerinde durmak istediğim konu günlük hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan ama çoğu zaman farkında bile olmadan bilinçsizce deneyimleyip üzerine düşünmediğimiz sokaklar ve sokak sanatları üzerine…

08

Delft, merkez istasyon

06

Delft, merkez istasyon

07

Delft, merkez istasyon

1970’lerde New York’da başladığı düşünülen sokak sanatlarının (street art), günümüzde dünyanın birçok yerinde bu kadar yaygınlaşmasının birçok nedeni olduğu düşünmek mümkün. Temelinde başkaldırı güdüsünü de içinde barındırarak, legal veya illegal olarak oluşturulan bu görseller; “şu anda akademi ve akademik çalışmaların da meşrulaştırdığı, eşitsizlik, hakların sömürüsü gibi kavramlara yönelik bir reaksiyon, bir devrim çağrısı, sosyo-politik olaylar karşısında bir bilinçlenme, gelecek için bir umut, kamusal alanların geri kazanımı ya da kentsel mekânın güzelleştirilmesi” [1] gibi amaçlardan biri veya birkaçını taşıyabiliyor. Belirtilen bu birçok anlamlı amacın yanı sıra, bu tür görseller adını bilmediğimiz sokak sanatçılarının kendilerini ortaya koyma biçimlerine göre farklı ifade anlayışlarıyla şekilleniyor. Farklı teknikler, grafittiler, türlü araçlarla (fiziksel araçlar; mevcut ama fonksiyonelliğini kaybetmiş binalar, düşünce veya varlığı anlamında eleştirilen billboardlar… ya da sözlü araçlar; sloganlar, sözler…) şekillenen bu görseller, deneysel bir yöntemle oluşturarak hem mevcut -herhangi bir – şeye eleştirel bakış hem de yapıldığı ortama özgünlük katıyor.

10

Brüksel, şehir merkezindeki ara sokaklardan

09

Rotterdam, merkez istasyon yolundaki ara sokaklardan

05

Delft, şehir geçici mekânlarında dahi renklendirilebilir; şehir merkezini istasyonla bağlayan yaya yollarının yapım çalışması sırasında

04

Delft, yaratıcılığı- dansı, performansı, müziği- anlamak ya da bilinçaltıyla anlatmak adına; tiyatro okulu.

03

Delft, yada sadece Hollanda’yı…

01

Delft, ya da sadece bir sloganla dikkat çekmek…

02

Delft, yabancı bir gözün simgeler olarak gördüğü ifade biçimi

Yanılgı, bakmak değil baktığını görememektir çoğu zaman. Belki de bu nedenle görmeye çalışarak çıktığım yolda karşılaştığım güzellikleri,  – yapılı çevrenin ütopyaları-  diye nitelendirerek sıralıyorum. Görerek, farkındalık bilinciyle keşfetmek, … yaşamak ve deneyimleyebilmek umuduyla.

* mevcut görseller: Deniz Mutlu, ocak 2015

kaynak_01

[1] Michael DeNotto, “Street Art and Grafitti”, Published in april 2014, http://crln.acrl.org/content/75/4/208.full

TAKİP! 

https://www.facebook.com/pages/StreetArt-in-Netherlands/473843152655886

http://www.pinterest.com/ansjejoanna/dutch-street-art/

film_01

Star Wars (1983)

Exit Through The Gift Shop (2010)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: