ütopyaya pedallasak!

Deniz Mutlu güzel vaktini, Hollanda’nın bisikletleri ile ütopyalara sürmüş. Keyifle okuyun 🙂

Küreselleşme, sanayileşme, teknolojik gelişmeler, siyasi akımlar, kavramlar, düşünceler, tartışmalar, bireyselleşmeler, ayrımlar, ayrıcalıklar, neredeyiz nereye gidiyoruz?

Bu dizinde farkında olmaksızın materyalist dünyadan, düşüncelerin oluşumu ve hatta ayrımına giden bir soyutluğa dönüş söz konusu. Düşünce, düşünmek, düşlemek…

“Ütopya nedir? Uygulama imkânı olmaksızın, etkili bir yöntem bulunmaksızın iyinin düşlenmesidir. Bütün felsefe bilimler ütopyalardır, çünkü halkları her zaman vaat ettikleri iyiliklerin ters yönüne sürmüşlerdir.”

Ütopya imkânsız olmasına rağmen iyinin düşlenmesi demekse eğer, bu durumda düşlenen fikirler fikir aşamasında bile olsa farklılaşma, “yeni” ye ulaşma anlamında ciddi adımlar barındırmaz mı? Fikrin varoluşu eylemin temelini oluşturuyorsa eğer ütopyalar için tarihin, şimdinin ve geleceğin- bu şeridin herhangi bir noktasında silinecek, yok olacak bile olsalar- temel taşlarıdır demek çok mu yanlış olur.

Düşünce dizisi ve sorgulamalar peşi sıra ilerlerken ütopyalarla başlayıp, ülke politika ve vizyonuna dönüşmüş olan kavramlara değinmek bilmem ki çok sert bir geçiş mi olur. Günümüz dünyasında, bir yandan fiziksel sömürge anlayışından üstü örtülü sömürü yolları ve tüketim politikalarına giderken bir yandan da tükettiğimiz bu kaynakların nasıl yetebileceği/üretilebileceği/dönüştürülebileceği arayışındayız. Sanırım bu noktada, kaynak ve enerji konusu gündeme geldiğinde ülke bazındaki yönelimleri, doğal potansiyelleri verimli değerlendirme ve yapılacak müdahaleleri buna göre belirleme anlamında düşünmek doğru bir yaklaşım olur.

BİSİKLET

DSC01532

fotoğraf, Deniz Mutlu

 

Bu yaklaşımı benimseyen ve doğru politikalarla uygulamaya koyan ülkelerden biri Hollanda. Öyle bir ülke ki bisiklet “nüfusunun” insan nüfusundan fazla olduğu söylenir 🙂 Ülke, bisiklet kullanımına çok elverişli. Hollandalılar bizim dağlarımız yok demekle pek de haksız sayılmazlar, ülkenin en yüksek tepesi 322 metreyle ülkenin güney-batısında bulunan Vaalserberg tepesi ve ülkenin büyük bir bölümü deniz seviyesinin altında.

Mevcut coğrafi durum değerlendirmesinin, ülkenin ulaşım hatlarını ve politikalarını belirleme de oldukça etkili olduğu şüphesiz. Gelişmiş bisiklet ağları, bisiklet park yerleri ve bu durum ciddiye alınarak düzenlenen şehir planları, kişilere bireysel taşıt önerisine alternatif bir yaklaşım sunuyor. Bisiklet çoğu zaman bir eğlence veya spor amaçlı bir aktiviteden- alıştığımız durumun aksine- kişinin hayatında önemli yer eden bir ulaşım aracına dönüşüyor.

“BİSİKLETİN” YOĞUN OLDUĞU SAATLER

Hem ekonomik hem sağlıklı olan bisiklet kullanımı mevcut fiziksel gereklilikler-ulaşım ağları- de yerine getirilince tercih edilme sebebi oluyor. Bu anlamda ulaşım politikalarının; ülkenin geri dönüşüme, enerjinin üretim/tüketim esaslarına verdiği ilişkiyle bir paralellik taşıdığını söylemek sanırım yanlış olmaz.

Aslında kişilere sunulan tek olanak tabi ki bisiklet değil. Toplu taşıma imkânları da gerek ulaşım noktaları/saatleri, gerekse kullanıcının beklentilerini karşılama anlamında farklı alternatifleri barındıran akıllı bir sisteme oturtulmuş. Her ülkede olduğu gibi Hollanda’da işe gidiş/dönüş saatleri mevcut yoğunluktan daha fazla. Bu durum karşısında oluşturulan çözüm önerilerinden bir tanesi; bu saatler dışında ulaşım yapabilecek insanları alternatif saatlere yönlendirmek amaçlı indirimler/abonmanlar(hızlı tren kullanımında) oluşturmak. Bir diğer deyişle kişi 06.00-09.30 ve 16.00-18.30 dışındaki saatlerde ulaşım sağlayabiliyorsa hem kişi daha ekonomik ulaşım sağlıyor, hem de yoğunluğa ekstra bir yoğunluk katmamış oluyor. Ulaşım politikalarına küçük bir örnek olan bu tutum bu gibi birçok tutumu daha barındırıyor. Sonuç; daha yaşanılabilir, saygılı düzenler ve mekânlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: