matematik, tanısan seversin!

Maryam Mirzakhani Fields Ödülünü alan ilk kadın mı! İlk kadın son kadın boyutunu bir kenara şimdilik bırakmak ve esas konuya odaklanmak doğru olacak sanırım. Ben haberi ilk okuduğumda aklıma TÜBİTAK’ın kitapları geldi. Bir zamanlar, 15 sene kadar önce, heyecanla alınıp karıştırılmaya başlanan, Ömer Hayyam’ın yazdığı rubailerinin güzelliğinin, acaba iyi matematik bilmesinden mi süre geliyor sorusunu sorduran popüler bilim kitapları vardı. Hala da vardır, okuyan eden yeni yeni karıştıran var mıdır?

Sonra… Luc Besson mu? O nereden çıktı demeyin. Lucy filmini izledikten sonra, Lucy’nin “1+1=2 diye bize öğretildi fakat sayılar yok sadece zaman var…” diye sürüp giden anlatımında, sormadınız mı matematik icat mı keşif mi? 

Sormaya korktuk, demeyin. Ben matematiği beceremem, ay hiç sevmiyorum, ezberlemek çok zor gibi cümleler kuruluyorsa bu demektir ki yanlış öğretildi. ( sen de haklısın ama test çözeceğim derken ezberlediğin tüm o formülleri unuttun, formüller nereden geldi nereye gidiyor bilemedin, koşturdular seni, belki böylesini anlamlı bulduğun için seversin) Matematikte ezber mi var yahu diye söylenirken, şu kitabı buldum çıkardım; Sinan Sertöz’ün Matematiğin Aydınlık Dünyası. Belgesel de burada : https://www.youtube.com/watch?v=LZr_iNxG444

C360_2014-08-15-15-35-38-325

İcat mı keşif mi?

Tam da bu kitaptaki sayfa 6’nın başlığı da bu. İki ana fikir üzerinden yola çıkmak mümkün; evet, matematik insanın soyut düşünebilme yeteneğinin bir ürünü ya da doğada matematik zaten var insan bunu çekip çıkarmıştır. Doğadaki kodlanmış bilgiyi çıkarmak bir keşif, soyut düşünme yeteneği ile ortaya konmasına ise icat gözüyle bakmak muhtemel.

Ali Nesin’in benzetmesi de keşifle daha alakalı. İnsan uygarlığının bir apartman gibi olduğunu zamanla kat çıkıldığını, bunun hızının değiştiğini ve her yeni katta başka bir doğa keşfi olduğunu ileri sürüyor. Uzaylılar da matematik yapsa bizimkilerle aynı olacak diyerek de noktalıyor. 

Peki…

Selimiye Camii’nin minarede şerefelere çıkan helis şeklindeki üç merdiveninden çıkan, üç kişi yukarı çıkana kadar birbiri ile karşılaşmaz mı? Mimar Sinan nasıl yaptı bu işi?

C360_2014-08-15-16-11-28-251

…devam edecek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: