neden herkes ütopya diyor?

predictionsbig2

Daha başkasını yazabilmek ve hayal edebilmek için yukarıdaki kitaplara bir bakın derim daha sonra “oy ve ötesi”deki “ötesi” denen tarafa geçmek için kurguya başlayalım. Süreci düşünmek için de ütopyaya kısa bir giriş aşağıda. Keyif ile okuyun ve yorum yazın ki kıymetlensin!

Ütopya, edebiyatçıdan mimara, sinemacıdan müzikoloğa, sosyologdan filozofa pek çok meslek adamının üzerinde eser ürettiği bir kavramdır. Geçmişte üretilen projelerin, bugüne rehberlik ettiği ve üzerine kuramlar yazılan ütopya, her mesleğin olduğu gibi mimarlığın da beslendiği kavramlardan biri olarak görülmektedir. Buna rağmen, 1970’lerden günümüze, mimarlıkta ütopya kavramına yüklenen olumsuz çağrışımlar, bu kavramın bilim kurgu gibi alanlara itilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, mimarlıkta ütopya kavramı dile getirildiğinde, akla ilk gelenler, günümüzden çok önce yazılmış edebiyat eserlerinin kurguladığı mekanlar, Endüstri Devrimi sonrası üretilen sosyal ütopyalar ya da 1960’ların yarattığı atmosfer sonrası üretim yapan mimarlık grupları ve mimarların ürettikleri projeler olarak görülmektedir.
Tüm bunlara rağmen, günümüz Dijital Çağ’ında, küresel ölçekte, ütopya kavramından çağdaş ütopyalar (contemporary utopias) ya da güncel ütopyalar (latent utopias) olarak bahsedilmektedir. Bir kavram olarak bienallere konu olan ütopyanın değişimine ve dönüşümüne dair pek çok sergi, yarışma açılmaktadır. Bu durum da aslında ütopyanın, hayal ürünü olduğu için tartışılmaya devam edeceğinin kanıtıdır; çünkü insanlar, toplumlar hayal etmeyi ve umudu içlerinde taşıyacaktırlar. Tarihi döngüsünde incelendiğinde, ütopya, çatışmalara, savaşlara neden olan memnuniyetsizlikler ve bunalımlar sonucu ortaya çıktığı için, Türkiye’de içinde bulunduğumuz dönem, Gezi Direnişi ve sonrası, ütopya kavramını konuşmak için doğru zaman olarak görülmektedir. Toplumun memnuniyetsizliklerini kitle iletişim araçları ile haberleşip, sokağa çıkarak belirttiği bu dönem, güncel ütopyaları tartışmak adına iyi bir zemin hazırlamaktadır; çünkü bilgiye erişimi kolaylaştıran bu araçlar ve sosyal medya, hızlı bir şekilde gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Dijital araçlar aracılığı ile enformasyon ağlarından oluşan bu yeni dünya düzeninde, bilginin aktarımı kolay ve hızlı olmaktadır. Bu nedenle, güncel ütopyaları konuşmak ve fikir üretmek için bilgisayar, telefon gibi iletişim araçlarını kullanmak iyi bir yol olarak görünmektedir; sonuç olarak büyük çoğunluğun elinde bulundurduğu bu araçlar, herkesin içinde olduğu, işbirlikçi bir tartışma alanı yaratmayı mümkün kılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: