yeniyi getir, eskiyi götür şehri “İstanbul”

PicsArt_1407022156677

yeniyi getir, eskiyi götür şehri “İstanbul”, kolaj Melis Baloğlu

 

Ütopyanın “iyi” ya da “yok” yer olma durumu iki karşıt düşünceyi de içinde barındırır. İyi yer oluşu, fiziksel olarak var olması anlamına gelirken; yok yer oluşu gerçekleştiğinde anlamını yitirmesi olarak yorumlanmaktadır.

Ütopya olarak tasvir edilen “iyi” yer örneklerine bakacak olursak, “Atlantis’in, mutlu insanların, barış ve huzur içinde yaşadıkları adası, Pliny the Elder’in aydaki ideal toplumu, İlyada Destanındaki Elysian topraklarındaki insanların doğal koşullardan etkilenmedikleri, Hades’in öfkesinden uzak ve mutlu yaşamın olduğu ada olarak anlatılır” (Gether, 2012, s.9). Örneklenen iyi yerlere, ütopya çerçevesi içinde bakılacak olunursa, ideal olan toplumun yaşadığı kara parçası, şu an bulunulan dünyadan uzakta ya da ana karadan koparılmış, izole başka bir mekanda bulunduğu görülmektedir. Barış, huzur, adalet ve mutluluk gibi toplumsal parametrelerin bir ürünü olan bu ütopya örneklerinde, bulunduğu yeri iyileştirme ya da dönüştürme hayali taşınmaz, bunun yerine sıfırdan, yoktan başlanıp yeni bir hayat kurulduğu gözlenmektedir.

Bu durum, günümüzde de kentsel dönüşüm çerçevesinde sürmektedir. Kentsel dönüşüm çerçevesinde ütopya kavramını düşündüğümüzde, bir başkasının ütopyası diğerinin distopyasına dönüşebilmektedir. Bu bağlamda, mevcut durumu daha iyisi için yıkma ve yok yer haline getirip projelendirildiğinde, ütopya fikrinin totaliter olma özelliği vurgulanmış olur. Bu durumda dönemin koşullarına göre çözüm üreten ütopyadaki tıpkı mantık, değişen çağa “dönüşüm” adı altında uygulanmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir.

Çağımızda, ütopyanın eskiye duyulan özlem olarak algılanmasının en iyi örneği de kentsel dönüşümün eskiyi yeniden inşa etme kaygısı olarak görülebilir. Bu nedenle çağımızda dönüşümün, ütopya kavramında da olduğunun vurgulanması bir gereklilik haline gelmiştir.

kaynak_01

Kaynak:

Gether, C. (2012). Utopia & Contemporary Art. Eds. Gether, C., Hoholt, S., ve Laurberg, M., Utopia and The Contemporary Art. ARKEN Museum of Modern Art, Skovvej, s. 9.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: