bilgiye erişim üzerine

pictogram03_1

bilgi sonra bir bulutta toplanır, ama nasıl?, diyagram melisbaloglu

Bilgiye erişim şekli, internetin varlığından bu yana değişime uğramıştır. Kitaplar bilgiyi aktaran önemli kaynaklar olsa dahi, hızla değişen dünyada, güncel konular hakkında tartışmak için kullanılması gereken araçlar da değişmiştir. Sonuçta yakalanması gereken zaman olunca, ayak uydurmayan pek çok şeyin geride kaldığı günümüzde, zamanın ölçülebilirliği ile akıllara ne kadar sorusu gelmektedir.

Örneğin, bir politikacı için seçim süresinde bir hafta bile önemli olabilirken, kimi türlerin dünyadan kaybolması yüz ile bin yıl arasında olabilmektedir. (Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak ya mevzu hep oraya bağlanmak istiyor aslında ya neyse, esas konu…) Mimarlığı ilgilendiren pek çok kavramın değişimini okumak için, bin ya da bir yıl gibi zaman dilimlerinden ise, güncel hayatı etkileyen teknolojik gelişmeler ve sonucundaki ekonomik dalgalanmalar ile oluşan zaman dilimlerini okumak anlamlı olmaktadır. 5. Kondratieff döngüsü olarak adlandırılan ve Bilgi Devrimi ile başlayan 2000’lerin, bilgi teknolojilerindeki gelişim sonucu oluşan bilgi toplumunu ve yaşadığı kriz sonucunda girilen 6. Kondratieff döngüsü içinde bulunduğumuz zamanı ve geleceği içermektedir. Bu döngünün biyoteknoloji, sağlık, genetik alandaki gelişimini öngördüğümüz bir dönemde, mimarlığı bu alanlarda bilgi sahibi tutmak, güncel ütopya üretebilme bilgisine ulaştırmak ve bilgiyi görünür hale getirmek mimarın Dijital Çağ’da yüklendiği misyonlardan biri olarak görülmektedir. (Çok yükleniyorlar mimarlara çok)

KONDRATİEFF DONGUSU_som

KONDRATİEFF DONGUSU, Krogerus, M., Tschappeler, R., (2012a)’den uyarlanmıştır.

 

E! Bilgiyi erişilebilir kılmak için elimde internet var!

İnternet sayesinde pek çok fikrin serbestçe paylaşılabilmesinden yararlanmak ve toplum ile hareket edebilmek artık mimarın kaçınılmaz rollerinden biri gibi görülmektedir. Fikrin absürdlüğüne karar verenin olmadığı internet ortamında, fikri gören herkesin hayal edebilmeye başlaması bir anlamda sanal komşular edinmesi olarak görülebilir. Güncel ütopyaların herkese hitap etmesi özelliği de sanal komşuluk ile inşa edilebilir gözükmektedir. Sanal komşuluk, insanın hayal gücünün tıkandığı noktaların aslında başkalarının beslemesiyle tekrar açılmasına izin verdiği bir sistem gibi düşünüldüğünde hepimizi güçlendirebilir. Bilgi üzerine bilginin inşa edilip, dijital araçlarla saklanabildiği çağımızda, bir başkasının bizimle paralel düşünebildiği bir sistemde rastgeleliğin de yardımına güvenerek, karmaşık görülen kavramlar arası ilişkilerin aslında aynı dilden türediğini görmek artık mümkün görünmektedir.

Tarihi çok eskilere dayanmayan internetin, nelere kaynaklık edebileceği ve potansiyelleri hakkında yapılan araştırmalar sürse de, ütopyacı düşüncelerin konumlanacağı bu mekanın ve içerdiği bilginin ne denli büyük bir deney olabileceği henüz ortaya çıkmamıştır. (çok güncel ve gelişmeye açık yani iştah açıcı) Yaşama şeklimizi değiştiren internetin, pek çok toplumsal ayaklanmaya yardımcı olduğu görülen çağımızda, mimarların da yaşadığı krizleri çözmek ve seslerini duyurmak için bu aracı kullanması bir yol olarak görülebilir. (Sen de bağır mimar, aç bir blog!) Bu nedenle ütopyacı düşünen mimarların da internet kullanımını; blog yazmak, kendi internet sitelerini oluşturmak gibi amaçlarla mevcut duruma izinsiz müdahalesi (hack) önemsenen bir sonuçtur. Bu bağlamda mimarın bir bilgisayar korsanı gibi davranması anlamlı hale gelmektedir. Bilgisayar korsanının bilgiye erişme arzusu ve onu yayma, adapte etme ve halka açma çabası, mimar için de bilgi kullanma alanında örnek alması gereken bir davranış biçimi olmalıdır, dedim. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: