Başakşehir Living Lab üzerine…

Dijital araçların veri saklama potansiyellerinin farkında mısınız?

Muhtemelen evet! Bu yazıyı okuduğunuz platformda saklı neler var neler. Keşfi sizindir.

1510691_625632867508990_1604282452_n

ziyaret: https://www.facebook.com/BasaksehirLivingLab/timeline

Bendeniz “DİJİTAL ÇAĞ’DA ÜTOPYA KAVRAMININ DÖNÜŞÜMÜ:
İŞBİRLİKÇİ TASARIM BAĞLAMINDA MİMARIN ROLÜ” bu başlığa ait tezimi yazarken, -ki bitti- ütopya üzerine düşünmenin, zamanın ruhu nedeniyle eh zamanı anlamaktan geçtiğini fark ettim. Muhteşem bir keşif değil farkındayım ama dijital çağı, üretim şekillerini ve sunduğu araçların kullanıldığı mekanları anlamak ve” işte bu!” demek için dolandım durdum. ( okumak yetmez, takipte kalmak mühim artık, elinde sosyal medya var, hadi ama, her şeyden haberin var, doğru yerlere tıkla 🙂 )

Sonuca getiren karar sanırım “ütopya gibi disiplinlerarası bir kavramı konuşabilmek için, gene her disiplinin kullandığı aracı kullanmakla alakalı” demiş bulundum. Fark ettim ki disiplinlerarası  çalışmayı destekleyen fablab, hackerspace, livinglab gibi gibi atölyeler Türkiye’de de konumlanmış. Bilmiyordum, öğreniyorum. Daha pek tazeler zaten.

Konuya esaslı bir giriş 

Küresel bir köy olarak tanımlanan günümüz dünyasının şekillendirdiği insan da, dayattığı yaşama şekli de farklılaştığı için, ütopya ve mimarlık ilişkisini güncel bir dille, yeniden konuşma ve düşünmemiz gerekir. Sonuç olarak ütopyalar, mimarlığın beslendiği, üzerine kuram üretildiği ve hayal kurabildiği veri kaynaklarıdır. (Öyle!)

Dijital devrimin yeni ürettiği dili kullanan güncel ütopyaları anlamak için bu dili anlamaya ihtiyacımız olduğu düşünülmektedir. Bu dilin inşası da sadece mimarların değil, tüm disiplinlerin iş birliği içinde gerçekleşebilir. Tıpkı Tanyeli’nin (2004) ortaya koyduğu üzere “…Mimarlık, zaman içinde sadece inşa etme ve tasarlama biçimlerini değiştirmiyor; daha önemlisi düşünme biçimlerini, yaklaşımlarını da değiştiriyor. Eski düşünme biçimlerinin değiştirilmesi demek, yeni bir dille ve yeni bir kelime haznesiyle düşünmek demek. Yeni biçimlerde inşa edip tasarlamak ile yeni bir dille düşünmek birbirine bağlı. Yani, eski dilin kavramlarıyla düşünerek yeni bir mimarlık ortaya konamıyor.” (s.3).

TA DA!!

Bendeöyledemiştim.

Ve gidip bu yeni dil inşası sağlama potansiyeli barındıran yerlerden birini ziyaret ettim.

Başakşehir Living Lab

Başakşehir Living Lab Uluslararası ENOLL Federasyonu tarafından yetkilendirilen Türkiyenin ilk Living Lab’i olma özelliğini taşıyor.
İnovasyon (bir nevi mucitlik, bunu da tartışmak gerek ya) ve Teknoloji Merkezi olarak da adlandırılan bu mekan 24 saat açık! Güzel Sanatlar ile haşır neşirler böyle bir atölyenin sabahlara kadar açık olmasının ne denli önemli olduğunu belki bir tık daha fazla bilirler. Olay aslında çok basit, bir fikrim var hayata geçirmeliyim ama evde mesela 3d yazıcı yok 🙂 ya da bilgisayarım yok derseniz, yeriniz living lab. Bir nevi test sahası. Ayrıca üretilen yeni teknolojilerin showroom alanında sunulup vatandaşa deneyimine açılmış halde, şahsen gidip gördüm. İlkokul öğrencileri o sırada mekanı gezmekteydi. Annemin internete yavaş adapte olması gibi bir durumu yaşayacağımı hissettim. Çok hızlı bu çağ ama yakalarız, tutunun.

Esas önemli olan, bütçe değil mi? Hazırlayın projeyi sunun. Girişimciler tarafından üretilen her yeni teknoloji yatırımcılar tarafından incelenip desteklenebilir bir format içinde.

 

Her yer fırsat içinde gözü, kulağı açık tutalım!

10390209_665498223522454_7438116243270056292_n

Buyrun : http://www.basaksehir-livinglab.com/Living-Lab-Ana-Sayfa.aspx

Kaynak: 

Tanyelikaynak_01, U. (2004). Mimarlık dili değişirken Türkiye. Mimarlık Dergisi Boyut
Yayıncılık.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: