print it paint it black!

No colors anymore I want them to turn black

.. . . . . . . paint it paint black . . .. . . ….. ………

……………………………………………………   print it 

The Rolling Stones’un bu yazıyla bir alakası yok, pekala kurulabilir 🙂 Sadece 18 Haziran’da gerçekleşen bir 3d print atölyesi ardından “print it yeah print it!” diye şarkı söylemeye başladım. Neden derseniz herkesin evinde bir tane alası geldi de ondan. Merak ettim sordum ne kadar diye, 3200 dolara makineyi alıp kilosu 60 dolara da malzemesini alınca iş bitiyormuş. Daha ucuzları ya da pahalıları vardır pek tabi ama benim sorduğuma http://www.3bfab.com/urun/replicator-2 linkten erişebilirsiniz.

Ben şahsen Rhino kullanıyorum 3d modelleme için… Bunun dışında Thinkercad kullananlar vardı. Henüz karıştırmadım onu. 3ds MAX ile şansını deneyenler de başarılı oldu fakat genelde sorun çıkmaktaymış. Nedenini bilen yoruma buyursun 🙂 Diğer iş ise dosyayı .obj ya da .stl formatında kaydedip, print edilir mi edilmez mi, modelin patlağı çatlağı var mı diye kontrol etmek. Bunun için Autodesk’in Project Miller’ı var benim denediğim. Makerbot Makerware de bir seçenek, atölyeyi düzenleyen Makerbot Türkiye distribütörü idi, onu da kullanmış bulunduk. Bir de Grasshopper’dan direk 3d printer’a atmak için bir plug in var, Silkworm diye, eh kısıtlı sürede böyle işlere giremedik, bilginize.

10419945_654050341343458_4846694098053176996_n

Bunun dışında makine mantığı aslında mimarlık lisans dönemi boyunca çalıştığımız mantıkmış. Eğitimde fütüristik bir bakış kazanmış olduğumu iki sene sonra anlayıp pek sevindim. Bu işin öznel yanını bir kenara atarsak, katı bir cismi oymaktan bahsetmiyoruz, katman katman sıfırdan bir üretimden bahsediyoruz. Bu bir yandan malzemeyi heba etmemek açısından oldukça başarılı, bir yandan tüm bu iş her bireyi üretici mi yapıyor ne? Biraz tuhaf bulduğum bir durum. Evinizde kendi kaşığınızı kendiniz mi yapmak istiyorsunuz sahi? Çok merak ettiğim bir konu.

Son söz : Sağlık sektöründe kullanımı beni müthiş heyecanlandırıyor aslında. İşin ucunda protez’i ucuza imal etmek var. Yeni Dünya merhaba!

10420106_654050024676823_7753339725532408810_n

 

Katılımcıların fotoğrafı

Endüstri mühendisleri, mimar, modacılar ve iç mimarlar  vardı, duyabildiğim ve tanışabildiğim kadarıyla…

Yer : Koleksiyon

Süre : 6 h

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: