SOUNDcumulus

SOUNDcumulus: görselliğin bu kadar önde olduğu günümüzde sesleri takip ederek bir ütopya projesi yapmak!

Tasarım sürecinde İzmir Göztepe’deki Susuz Dede’de geçirdiğimiz vakitten biliyorum, “sesi, gürültüyü ve müziği ayrı ayrı dinlemesinin ve tasarladığı her mekanın içinde yürüyüp, orada tasarladığı etkinlikleri hissetmeye çalışmasının rolü büyük.” demiş Kök ödüllü projesine.

Susuz Dede Parkı İzmir’in içinde bir garip yeşil ada. Aslında kendi başına oldukça oraya ait değilmiş gibi ya da şehir ona ait değil. Böyle bir yerde “Housing Utopia” başlığı ile yola çıkarak, keşfe gittiğimiz gün, gürültüyü, sesi tam da bulunduğumuz noktayı dinleme fikrini arazide ortaya çıkarmıştı. Ses kesiti hayal edin! (ya da buyurun paftasını inceleyin 🙂

Sözü kEk’e bırakmadan önce diyeceğim şu ki, kağıtları önünüze serip, düşünüp, sandalyede eskimenin zamanı da var ama önce araziye gidin, termosa çay koyun (ya da ne isterseniz 🙂 bir kendiniz soluk alın, kalın orada, gerisi gelecek işte kanıtı!

10371330_10152420204738407_5056365099613914900_o

SOUNDcumulus, Nazlı Kök, Archiprix”te Serra Özel Ödülü 2012

 

10275588_10152420204433407_3843302537026475243_o

SOUNDcumulus, Nazlı Kök, Archiprix”te Serra Özel Ödülü 2012

 

Günümüzde birbirine zıt iki farklı alan ve zamanları kullanan ev ve iş hayatı, benim ütopyamda bundan belki yüz yıllar belki de bir kaç yıl sonra, birlikte yaşayan ve gelişen mekanları paylaşacaklar. ve birbirinden farklı aktiviteleri ve gereksinimleri içeren bu iki durum belki aynı çatı altında belki de değil, ama iki farklı etkiyle duvarları şekillendirecek, ortak ve zıt noktalar yaratacaktır. ”Bir yerin nasıl olması gerektiğini, en iyi oranın kendisi söyler” işte bu yüzden bu projeyi diğer projelerden farklı kılan; arazinin sesine kulak verilerek yapılmasıdır. Özel ve kamusal alanların en uygun dengede birleştiği mekanlar her eğimin her manzaranın her sesin farklı özellik ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Nowadays the areas used for private and business life, which completely conflict in time and place, will be shared in my utopia with living and developing spaces, and this may come true in thousand years or a few. (And) these two spaces that include different private activities and needs, whether under the same roof or not, will form the walls in a different effect, which will create common and opposite points. “The answer how a place should be, can only be answered by the space itself”; therefore, what makes this project unique is that the project is created by lending an ear to the voice of that area. The locations, combined with the most appropriate balance of private and public spaces, are designed for any kind of slope, panorama, or sound of the environment.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: