bilgisayar oyunu & yapay zeka

bilgisayaroyunu02

Bilgisayar oyunu & yapay zeka, Melis Baloğlu

 

Oyun sektörü en hızlı büyüyen sektör mü? Elimde bir veri var, 2004 yılı için bu büyümenin hasılatı 1.3 trilyon dolar diyor. Aslında çok da eski bir endüstriden bahsetmiyoruz. İlk video oyununun 1958 yılında  William Higginbotham tarafından Tennis for Two olduğunu düşünürsek, talebin çokluğuna dair bir fikrimiz olabilir. Daha sonra Steve Russell’ın Space War’u 1962’de bilgisayar oyunu olarak tasarlanıyor.

dec

Space War! oyununun üretimi için kullanılan MIT PDP-1 bilgisayarı

Daha sonra 1972’de gelsin atari oyunları! Aynı yıl ilk konsol oyunu üretimi ile evlere şenlik olan 12 oyun tasarlanmış. // Mimarlıkta da mekan kurgusu değişiyor. Peki 70’lerden bu yana toplumsal yaşam değişti mi? Hızla gelişen dünyaya bedenlerimiz ayak uydurabildi mi? //

İşin aslında dikkatimi çeken yanı ilk video oyununu televizyon setinde oynanabilir hale getiren Ralph Baer’in, orduya hizmet eden bir firmada çalışması. Soğuk savaş döneminde stratejileri önceden simüle etmek için kullanılan bilgisayarın sonrasında oyun ürettiği bir dönemden bahsedilmekte ve bu dönemi sembolik siberkültür çalışmaları altında toplamak mümkün. Peki amaç nedir?

Uzayda yer edinme!

Tüm bunlar olurken MIT’nin dert edindiği konu mimarlık için önemli hale geliyor. Tüm bu gelişmeler mimarlığa nasıl hizmet edebilir? Bilgisayar temelli mimari tasarım temellerini atan en temel soru da bu olmalı.

Bilgisayar oyunları diyorduk! Bu arada onlar o kadar hızlı gelişiyor ki! Gelişim süreçlerinde de sinema gibi mimarlıkta mekan algısını besliyorlar ve yapay zeka araştırmalarından yararlanan oyun endüstrisinin evrimi hızla gelişmeye devam ediyor.

…devam edecek

kaynak_01

 

 

 

 

 

Kaynaklar // Öneriler

McDermott, C. 2007. Design The Key Concepts. Routledge

McCarthy, D., Curran, S. and Byron, S., The Complete Guide to Game Development, Art, and Design. Lewes: Ilex, 2005.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: