Ütopya Tanımı ve Ütopyacılık

ütopya_01

ütopya, düş + gerçek, Gizem Nalçacı & Melis Baloğlu

 

Ütopya sözcüğü Yunanca topos-ülke kelimesinden türetilmiş olup “olmayan ülke” anlamına gelmektedir. Arzulanan veya olacağı kabul edilen bir ideal toplumun ifade şeklidir.

Ütopya kavramı ilk defa Sir Thomas More tarafından kullanılmıştır. Ancak böyle bir toplumsal düşünce Thomas More ile başlamış değildir. Ütopyaların başlangıcını Platon’un Devlet’i ve ondan öncesine kadar götürebiliriz. Fakat Platon ve ondan önceki düşünürler tasarladıkları toplumlara ütopya adını vermemişlerdir. Eski çağlarda böyle bir toplum tasarımı için daha çok “Altın Çağ” kavramı kullanılırdı. Bir tür zihinsel tasarım olan ütopya, daha iyi ve daha mükemmel bir toplum ya da devlet modeli oluşturma amacını temele alan yaklaşımdır. Düş gücüne dayalı “olan ve olmayan yer”, “hiçbir yerde bulunmayan hayali yer” anlamlarına gelen ütopya, bu yönüyle bakıldığında insan doğasının bir parçası olarak karşımıza çıkar.

Ütopya mümkün olmayan ama insanın içinde yaşamak istediği bir dünyadır. Ütopyalar düşsel bir ürün olmalarına rağmen tamamen gerçeklerden kopuk, sadece hayallerden oluşan bir ürün değildir. Ütopyacı gerçek dünyayı iyice kavrayıp çözümleyen kişidir. Gerçek dünyayı iyice kavradıktan sonra ise var olan gerçekliklere eleştirel bir biçimde yaklaşır ve var olan düzeni baştan aşağı değiştirmeyi amaç edinir. Ütopyacılık değişik bir dünya arzulamaktır. Elde edilemese de hayal edilebilir bir niteliktedir. “Nesnel toplumsal koşullardan ve yasaya uygunluklardan değil de soyut, adalet, eşitlik ve insancıllık ilkelerinden türetilen ve bu yüzden gerçekleşmeleri mümkün olmayan ama hayal edilebilen bir toplumsal durumun tanımıdır”. Bu bağlamda ütopya terimi garipsenebilir, çünkü hem bir yerde olmayan hem de mutlu olunan bir yer ile aynı anlama gelmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: