gündelik hayat

gundelıkhayat_01

gündelik hayat, Melis Baloğlu

 

Gündelik hayatın özgürlüğü durumcuların projelerinin temelidir. Yüksek sanatın, sürrealizmin ve fütüristlerin karşısında dururlar. Lefebvre’in kırsal hayattan, şehir hayatına geçişteki, günlük olarak yaşanan sınıf ayrımlarını, mekansal bölünmeler üzerine geliştirdiği fikirler, durumcuları tetiklemiştir. Gelişen şehirlerde, keyifli ve keşifli bir gündelik hayat sürmenin peşine düşmüşlerdir.

Modernizm ve gündelik hayat

Mimar hangi üslupta üretmeli, sorusunun cevaplanmadığı zaman modernizmdir. Değişen teknoloji ve keşifler ile birlikte dünyanın küçülüp tek bir mekan olması, “yeni bir mimarlıktan” söz etmemizi sağladı. Fakat modernizmde bize sunulan mimarlık, fotoğraflarında temsil edilen gerçeklikten uzaktır. Gündelik yaşama değinilmez ve hep elit kesime sunulan ürünler mimarlık tarihinin bir parçası olur.

Oysa, ütopyalarda gündelik hayat akışından bahsetmek her daim mümkündür. İyi bir günün nasıl geçtiğini betimlemek için ütopya edebiyatı eserleri, insanları işte, evde, kamusal alanda hep mutlu tarif eder. Eşitliğin altı hep çizilir. Mimarlıkta kamusal alana ne kadar değer verildiği günümüz tartışmalarından olmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: