Doğa

 

doag_01

doğa, Melis Baloğlu

 

İnsanın doğayı anlamaya çalışma, onun gibi mükemmeli üretme ve uyum yaratma çabası en başından beri vardı. Paolo Soleri’nin Arcosanti projesi , ekoloji ve mimarlığı birleştiren deneysel bir proje olarak bu çabayı iyi yansıtan eşik noktası olarak görülebilir.

arcosanti

Paolo Soleri’nin Arcosanti projesi, Kaynak: http://www.arcosanti.org/

 

Doğa ile ütopyanın birleştiği yerde Kibbutzların varlığı bir eşik olarak görülebilir. -Kibbutz, tarıma dayalı bir yaşamın sürdüğü köylerdir.- İhtiyaç olan kadar üretim, kommün yaşamı esaslarına dayanır. Bir diğer eşik, Land Art hareketi olarak kabul edilebilir. Land Art, geleneksel sanat anlayışının dışına çıkarak sanata bakabildiği için avant-garde’dır. Müzeden “dışarı çıkabildiği” için, Gödel’in Incompleteness teoremiyle paralellikler gösterir, sisteme dışarıdan bakar.

Günümüzde bilişim teknolojileriyle birlikte doğayı anlama çabası hızlanmıştır. Bilgisayarın mimarlık eğitimine girmesi, yakın zamanda geçtiğimiz bir eşik olmakla beraber, sonuçlarının neler olacağını tahmin etmek için bu eşiğe yeterince uzaklaşmış sayılmayız. İdeal olan sistemleri üretmek adına kullanıldığında, yeni çağın ütopyalarını doğuracak algoritmaları bir elinde tutan bu teknoloji, bir yandan da tehlike içerir. İnternet ortamının, bedava sunduğu çeşitli yazılımlar sonucu erişim oldukça kolaylaşmıştır. Erişimde kolay olmanın yanı sıra, bu araçlar ya da yazılımlar kolay anlaşılıp uygulanmaya devam ettikçe mimara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Ki bu, bilişim teknolojilerinin gecekondularının oluştuğu bir dünya olabilir.

kaynak_01

 

 

 

 

Kaynaklar

Kibbutz için; 
Kumar, Krishan, Utopia and Anti-Utopia in Modern Times, Utopia and Anti-Utopia in the Twentieth Century, (1987) Oxford: Basil Blackwell, s.259

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: