Bilgisayar

 

bilgisayar_01

Bilgisayar, Melis Baloğlu

 

Bilgisayar: ham maddesi bilgi olan, bilgi işleyen araç.

Sabit bilginin yıkılmasını Barok Dönem olarak düşünürsek, bilgi bir başka evrimini de bilgisayarla gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bilginin, güç olduğu Soğuk Savaş dönemlerinde, bilgisayar teknolojisine sahip devletler, bilginin sahibiydi. Hackerlar tam da bu duruma karşı olarak doğmuştur.

Çağımızda mimarın bir hacker gibi davranmasını iddia eden De Landa (2002), bilgisayarda ihtiyaç duyulan kodun yaratılmasının gereğinden söz eder. Bir bileşen olarak bilgisayara hükmetmek mimarın görevi olmalıdır. Bilim alanında yeterli bilgisi olan bir mimar ancak sistemi kendi tasarlayabilir.
Buna karşıt olarak, Frazer (1995), doğa ile inşa edili doğa arasındaki ilişkisinin ancak bilgisayar teknolojisi ile kurulacağını iddia ediyor. İki karşıt görüş günümüz eşiğini tanımlamakta. Bu da bilimsel bilgi ve felsefe ayrı düşünülmesi sonucunda, bilimsel bilginin daha çok kutsanması, mimarlıkta krize* neden olmakta. Mimarlığı sadece bina yapmaya indirgeyen bir kriz…

Sonuç olarak, bir software, tek bir kişinin gerçekleştiremeyeceği kadar fazla karmaşıktır, dolayısıyla ekip halinde çalışmak gerekir. (Picon, 2003, s.123) sözünden yola çıkarsak, mimarlık krizinin, kolektif çalışmanın yitimi olarak da görülebildiği günümüzde, teknolojiyi birleştirici bir güç olarak kullanmak da mimarın elindedir.

kaynak_01

 

 

 

 

Kaynaklar

De Landa, Manuel. “Deleuze and the use of Genetic Algorithm in Architecture, Architecctural Design : Contemporary Techniques in Architecture, vol. 72, no.1, London: Wiley Academy, 2002.

Frazer, John. Evolutionary Architecture. London, Architectural Association: 1995:79

Picon, Antoine, Ütopyalar Sözlüğü, 2003. Sel Yayıncılık, İstanbuls.123

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: