dön-gel kent

dön gel kent

dönüş gel kent

hah! kentsel dönüşüm! 

utopya_info

ütopya, Melis Baloğlu

 

Ütopyanın “iyi” ya da “yok” yer olma durumu iki karşıt düşünceyi de içinde barındırır. İyi yer oluşu, var olması anlamına gelirken, aslında yok yer oluşu gerçekleştiğinde anlamını yitirmesi olarak yorumlanır. Ütopya olarak tasvir edilen “iyi” yer örneklerine bakacak olursak, “Atlantis’in, mutlu insanların, barış ve huzur içinde yaşadıkları adası, Pliny the Elder’in aydaki ideal toplumu, İlyada Destanındaki Elysian topraklarındaki insanların doğal koşullardan etkilenmedikleri, Hades’in öfkesinden uzak ve mutlu yaşamın olduğu ada olarak anlatılır.(Gether, 2012, s.9)

Örneklenen iyi yerlere, ütopya çerçevesi içinde bakılacak olunursa, ideal olan  toplumun yaşadığı kara parçası, şu an bulunulan dünyadan uzakta ya da ana karadan koparılmış, izole başka bir mekanda bulunmaktadır. Barış, huzur, adalet ve mutluluktan bahsedilen bu ütopya örneklerinde, bulunduğu yeri iyileştirme ya da dönüştürme hayali taşınmaz. Sıfırdan, yoktan başlanıp yeni bir hayat kurulur. Bu durum, günümüzde de kentsel dönüşüm çerçevesinde sürmektedir. Bir başkalarının ütopyası, mevcut durumu yıkma ve yok yerden, daha iyisi ile başlama üzerinden projelendirildiğinde, ütopya fikrinin totaliter olma özelliği vurgulanmış olur. Bu durumda dönemin koşullarına göre çözüm üreten ütopyadaki tıpkı mantık, değişen çağa “dönüşüm” adı altında uygulanmaya çalışılmaktadır. Çağımızda, ütopyanın nostaljik bir düş olarak görülmesinin en iyi örneği de bu durumdur. Bu nedenle dönüşümün, ütopya kavramında da olduğunun vurgulanması bir gereklilik olarak görülmektedir.

kaynak_01

 

 

 

 

Kaynaklar

Gether, C., 2012. Utopia and The Contemporary Art Museum. Gether, C., Hoholt, S., ve Laurberg, M., Editörler, ‘Utopia & Contemporary Art.’ ARKEN Museum of Modern Art, Skovvej, Denmark, s.9.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: