in love? what’s that? // aşık olmak mı o da nedir?

IN LOVE? WHAT’S THAT?
AŞIK OLMAK MI O DA NEDİR?
biraz karışık iş
kaç satıra kodlanır
ya da
?
esas adam // esas kadın
Kaynak: http://imgfave.com/search/alphaville
esas adam
Alphaville: Une étrange aventure de Lemmy Caution Alphaville: A Strange Adventure of Lemmy Caution
 
Alphaville,  Jean-Luc Godard’ın yönetmenliğini yaptığı, 1960’lı yılların distopya film örneklerindendir. Çekildiği tarih, dünyanın içinde bulunduğu genel atmosferin çerçevesinden bakabilmek için önemlidir. Alphaville, 60’ların öğrenci hareketleri, eşitlik ve özgürlük arayışları, eş zamanlı olarak sanatı müzeden çıkaran ve doğaya taşıyan akımların –Land Art- ortaya çıkışı, mimarlıkta kullanılan, modernizmin sembolü malzemelerin – cam ve beton- dominantlığının sürdüğü bir zamanın filmidir.
Filmde, mekân kullanımı, distopya ile ilgili özellikleri pekiştirmektedir. Dikey mekân kurgusunun baskın olduğu filmde, yollarda ilerleyen karekterler, karanlık ve insansız yerlerden geçmektedirler. Alpha 60’a ait olan yerlerin cam cepheleri olsa da sanki hiç aydınlanmıyormuş gibi bir atmosferi vardır. Aydınlatma elemanlarının tasarımları abartılı ve göz alıcıdır. Döneminin modernizm anlayışını yansıtmaktadır. – Modernizm kimileri için distopya mıdır? Pek çok distopya filminden farklı olarak, mekânlar karanlık, nemli, kirli ve sıkışık olmak gibi, yaşanılmayacak yer özellikleri taşımazlar. Aksine 2000’li yılların plazaları gibi sade ve soğuktur. –  Uzun dar koridorlar, içinden hiç çıkılamayacakmış gibi sonsuz görünen labirentler oluşturmakta, insanın git gide sıkışıp yok olacağını hissettirmektedir. Alphaville dışında yaşayanlara “Outlands” diye hitap edilmektedir. Bu durum Alphaville’i dünyadan uzaktaymış gibi betimlemekte, karanlık ve kaçılmaz olduğu hissini güçlendirmektedir.
Alpha 60’ın koyduğu yasalar doğrultusunda yönetilen insanlar, sürekli izlenmekte, mekânlarda çalışmasa da gösterilen ekranlar / tele-ekranlar totaliter distopya örneğinin sergilemektedir. Ağlamak vb. insani duygular yasaktır. Sevmek, öldürmek gibi kelimeler yok edilmiştir. Kendi yazdıkları sözlükleri okumaktadırlar ve yaşayanlara,  insan olduklarını hatırlatacak ve onları düşünmeye sevk edecek her türlü kelime bir bir silinir. İçinde umut taşıyan ve duyguları olan insanlar için hastahane vardır. E=mc2 formülünün sürekli gösterildiği, bilimin, insanlıktan üstünlüğünü vurgulayan ve aklı duygulardan ayıran sahneler, Alpha 60’ın rejimini destekler niteliktedir. Kadın ve erkeklerin birbirlerine dokunuşları mekaniktir. Kadınların enselerinden, numaralandırılmış oldukları görülmektedir. Çoğunlukla erkeklere hizmet etmektedirler.
Kısaca, Alphaville aslında günümüzde yaşadığımız yerden çok da farklı değildir. 

Reklamlar

Yorumlar

One Comment so far. Leave a comment below.
  1. melisbaloglu,

    Mimarlık Godard’ın kullandığı objelerden sadece biri. Godard o dönemlerde anlatımını zenginleştirmek için her şeyi kullandı. politik anlamda devrimci olmayı sanatsal anlamda devrimci olmaktan üstün tutmadı ve sanatsal anlamda hala onun kullandığı yöntemleri kullanıyoruz.

    Buna benzer tavsiye filminiz var mı?: Petri- İşçi Sınıfı Cennete Gider

    Soner Sert, Sinema TV

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: