İstanbul HackerSpaceİşbirlikçi tasarımın gerçekleştiği mekanlardan biri hackerspace! İstanbul’da olanlar için ziyaret edilesi bir atölye. Kendi tanımları şöyle;

Hackerspace; elektronik, bilgisayar, teknoloji, internet, diy ve benzeri konulara ilgi duyan insanlar için; beraber çalışabilecekleri ve etkinlikler düzenleyebilecekleri bir sosyal ortam, projelerini veya çalışmalarını yürütebilecekleri bir atölyedir. Sadece bir mekandan ziyade el birliği ile toplanan teknik imkanlar bulunabilen bir yer.    

                                  [https://istanbulhs.org/nedir/]

 Artık sadece fikir bulmak yetmiyor. Uygulama, hayata geçirme, hızla değişen günümüzde oldukça önemli. Zaten fırsatlar da var. Sadece bazen nereye gideceğimizi bilmediğimizi düşünüyorum. Çok fazla bilgi var, evet. Çalışıyoruz, okuyoruz, koşturuyoruz derken, bir şeyler kaçıyor. Bir mimari tasarım yüksek lisans öğrencisi olarak da bunu biraz inceledim ve yaptığım anket sonuçlarından biri de gösterdi ki aslında, mimarlık öğrencileri olarak, mimarlık dışında olanları çok da takip edemiyoruz. Özellikle daha geniş bir perspektiften bakıp, işimize yarayan haberleri, gelişmeleri kullanabilmek ne kadar da önemli! Okul eğitim için önemli bir mekan olmakla beraber, okul sınırlarından çıkıp atölyelere koşmanın bizi güncel tuttuğunu şahsen deneyimleyen biri olarak, yeni bir şey keşfettim! Hackerspace! Bir mimarın bilgisayar ya da teknoloji ile ilgilenmediğini söylemek imkansız. Bilenlerle bir araya gelip, çılgın (!) ve otoritelerden uzak projeler üretmek, ütopya hayalleri kurmak için hackerspace kulağa çok anlamlı gelmiyor mu? Vitrivius’a saygım sonsuz fakat, kitaplardan öğrendiğimizin üzerine bir şeyler koymak için artık kütüphane kadar çok ziyaret etmemiz gereken yerler olduğunu düşünüyorum.
Maksat algılarımız açılsın!
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: