Demokrasi ve Ütopya

e-oylama

Türkiye’de yaşayan biri olarak, seçimlerin hepimizi hop oturtup hop kaldırdığı ortada. Oy çalındı, oy yandı, sandık eklendi, çıktı, sayımlar bitmedi derken, gene aynı soruyu sordum kendime. Nasıl bir organizasyon gerek bu seçimlere? Her şey dijital teknolojiler sayesinde bu kadar şeffaf iken, oy süreci neden olmasın? Sandıklarının başına gidip, uykusuz beklemek savaşına saygı duymakla beraber, e biz 2014’te değil miyiz? demeden edemiyorum. Derken, böyle bir videoya rastladım. E-voting without fraud! Şeffaf ve elimizdeki araçları kullanabileceğimiz bir sistem. Hala yeterince kapalı, devlete özellikle ama hiç değilse oy’un sayılıp sayılmadığı, hangi ellere gittiğine dair bir mekanizma. Ne dersiniz? içimizi biraz ferahlatır mı?
İşin bir diğer boyutunu düşününce, demokrasiyi sorgular oluyorum. Demokrasiyi sorgulamak, yeni ütopyalar düşünmek için bir başlangıç olabilir mi? Çünkü demokrasinin sunduğu oylama ile seçim ve delegasyonun varlığı, birlikte yeni bir şey düşlemeyi değil sadece seçmeyi gerektirir. Peki insanlara, başka bir gelecek düşleyelim, başka bir dünya mümkün derken kullanacağımız yöntem demokrasi mi? O başka dediğimiz dünyayı düşlemek için ya da düşletmek için önce sınırlarını mı çizmeliyiz, bilemiyorum. Bu seçim kısmı da tepeden inme bir yöntem olarak, herkesin hayalini kapsamıyor.
Buna karşı olarak İşbirlikçi Tasarım bir yöntem olabilir mi? Çünkü; işbirlikçi tasarım modeli herkesi yeni sistemin tasarımcısı olarak görür. Otoritenin ürettiği sistemleri oylamaz, beraber kurar. Bugün ütopyalardan bahsetmek için de gerekli düşünce tarzı sanırım bu olmalı… 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: