İdealist Yol

Glass Pavilion, Bruno Taut
Kaynak: http://www.kentyasam.com/bruno-tautun-eserleri-sergilenecek-anlatilacak-hbrfoto-2009-20090402013229.jpg
Bruno Taut’un cam teknolojisini kullanış biçimi ütopyacı düşünmenin bir eseridir çünkü bu da yeni teknoloji kullanmanın bir yoludur ve yeni bir konsept üretmek de toplumu şekillendirmek için bir idealist yoldur. 
Vakko Moda Merkezi
Kaynak: https://utopyalab.files.wordpress.com/2014/03/178.jpg
Aynı durumu 07.02.14’te katıldığım Studio-X İstanbul’da gerçekleşen “Re-Front: Modifications and Additions to Existing Structures /  ‘Re-Front’: Varolan Binalara Değişiklikler ve Ekler ” etkinliğinde düşündüm. Bahsedilen bina Vakko Moda Merkezi. Camı kullanış biçimleri ve tekrar bir cam üretmeleri bu çağın ütopyacı düşünme şekline oldukça uygundu. Kalıplanarak ideal şekline getirilen camın kendi ağırlığını taşıma özelliği, alanındaki camlardan farkı. 
 
Malzemenin, bir yazılım aracılığıyla test edilmesi sonucu oluşan yeni cam bilgisi
Bu konuda REX Mimarlık Ofisi Başkanı Joshua Prince-Ramus şöyle diyordu “Temel felsefemiz, daha önce hiç yapmadığımız işleri yapmak, yaptıklarımızı ise asla tekrarlamamak… Vakko Moda Merkezi bizim için gerçek bir meydan okumaydı hem birçok farklı program kombinasyonları gerektirdiği hem de mevcut bir temeli yeniden kullanmak açısından. Sonuçta herkesi mutlu eden bir eser çıktı.” (http://v3.arkitera.com/h54773-vakkonun-cam-binasi-modanin-sanat-merkezi-olacak.html, 08.02.14)

Reklamlar

Yorumlar

2 Comments so far. Leave a comment below.
  1. Yapılan bu iş bir yandan geliştirilen teknoloji ile yeni üretmlere girerken bir yandan da yine standartlaşmayı beraberinde getirmekte. Bruno Taut camın fiziksel ve elle tutulur özellikleri dışında manevi,mistik güçlerinide önemsemişti. Bundan dolayı cam mimarisi veya kristal mimari altında şekilsel özelliklerin yanı sıra anlam önem kazanmakta. Bu “teknolojiye” gelene kadar kat ettiği yolda ilişki kurduğu kişiler (Paul Scheebart) ile birlikte başarmakta…

    Beğen

  2. Aslında tam tersi, standartlaşmamayı getirmekte değil mi? Çünkü Vakko için üretilen camlar sadece bu bina için üretilmiş. Kullanılan araçlar ile birden fazla olasılık üretilebildiğine göre, tek tiplikten oldukça uzak… Tasarım süreci olarak, biri markanın kurumsal kimliği diğeri ise oldukça manevi olanın önemsendiği bir örnek aslında. O alanda tartışmak zor görünüyor…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: