Dizüstü bilgisayarımı fişe takabildiğim her yer evimdir!

Fotoğrafın kaynağı: http://www.flickr.com/photos/lobraumeister/4126174862/sizes/l/
Dizüstü bilgisayarımı fişe takabildiğim her yer evimdir! yazıyordu bu fotoğrafın altında. Bu durum aklıma Mitchell’in 1997’de gelecek hakkında yaptığı öngörüyü getirdi. Mitchell (1997) şöyle diyordu:

“…Bu yeni dijital çağ, ekonomik kaynakları, ekonomik kaynaklar da kamu hizmetini, sonuçta tüm bunlar da kültürel aktiviteleri ve günlük yaşam deneyimi etkileyecekler. Ancak ne olduğunu anlarsak bu değişim ve dönüşüme direnebilir, planlar yapabilir ya da tasarlayabiliriz.” 

Günlük yaşamımıza etki eden bu dönüşümü, bir ütopya mimarı olarak nasıl anlamamız gerektiği ve nasıl üretme çabası içinde olmamız gerektiği bir mimar olarak kendime sorduğum soru…  Çünkü, kağıt üzerinde çizilmeyen, bilgi ağlarından ve karşılıklı etkileşimlerinden oluşan, ideal kentlerden söz edilen 21. yy’da, mimarların, kurmakta oldukları disiplinler arası ilişkilerle birlikte, gelişen teknolojiyi kullanarak tasarım yapması beklenmektedir. Dijital Çağın ütopyasının böyle bir iletişim ürününe denebilir çünkü; değişen ve gelişen dünyada tasarım anlayışı, artık bireysel kalmaktan öte kolektif bir çabayı gerektirmektedir. Bu nedenle işbirlikçi tasarım ekseni de yazılım dünyası ile paralel olarak gelişmeye devam etmiştir.
Peki dijital çağda gelişmeler hızla sürerken, mimarlık neden değişime ayak uydurmak istememektedir? Ya da yavaş adapte olmaktadır. Meslek çok dinamik gözükse de bakış açısının biraz daha geleneksel kaldığı doğru mudur? Sonuçta tasarlayacağımız mekanlar, dizüstü bilgisayarlarına fiş arayanlar için…

 

Okusam bir derseniz: Mitchell, J. (1996). City of Bits, Space, Place, and the Infobahn, The MIT Press, s. 22

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: