Tepki Mimarlığı Üretmek

D-Tower, NOX
kullanıcı-kullanıcı // kullanıcı-mesaj etkileşimi
Dijital araçların, analog olanlardan farklı olarak, en önemli özelliklerinden biri, pek çok şeyi, işlenebilir veri olarak bize geri sunmasıdır. Örneğin, hız kavramını düşünecek olursak, hız radarla (araç) ölçüldükten sonra aldığı sayısal değerle (90 km/h) kullanılabilir/işlenebilir bir veri haline gelir. İnternet de, çağımızda pek çok sözel veriyi, kullanıcı- kullanıcı ilişkisi üzerinden, kendi ortamına aktarır.
 
Bu durumun ilginç örneklerinden biri, D-Tower’dır. NOX tarafından tasarlanan D-Tower bir web sitesine bağlıdır ve insanlar istedikleri zaman bu siteye girip anket doldurabilirler. Bu anket, nefret, sevgi, mutluluk ve korku gibi duyguları site ortamına aktarır. Bu duygular yeşil, kırmızı, mavi ve sarı renkleriyle kodlanmıştır ve kulenin lambaları bu renklerle yanmaktadır. Şehre doğru araba süren biri bu kuleye bakarak o günkü şehrin ruh halini okuyabilir. 

İnternet bir araç olarak, bir şehirde yaşayan pek çok insana hitap etmektedir. Peki bu bireylerin kendi ruh hallerini kodlama durumu sonucunda ortaya çıkan kolektif ruh halini okumak bize ne kazandırır? Durum, kişiden kişiye pek tabi değişim gösterir. Örneğin D-Tower’ı gören bir belediye başkanıysa ve D-Tower kırmızı olmuş ise, bu o gün halkın nefret duyduğuna dair bir işarettir. Bu durum, mimarlığın bir araç olarak, “duygusal tepki” vermekte kullanılmasına dair uygulanmış bir örnektir. Bu örnekte, D-Tower, her gün gerçekleşen bir seçim ortamı olarak görülebilir. O gün yaşanan, nefretin nedenini şehirdeki bir aksaklık olarak görülebileceği gibi, sadece havanın bulutlu olması da olabilir. Otoritelere mesaj verme kaygısı taşıdığını düşünmesem de, D-Tower gibi bir örnek, içinde bulunduğumuz Türkiye koşullarında pek çok yerde, renkleriyle tepki unsuru olabilir. 
Son Söz: Mimarlık sadece barındırmaz, arındırır. Dijital Çağ’da, mimarlığın üreteceği ütopya örneği de, kolektif ruhun mesajlarına araçlık edebilmelidir. 
Reklamlar

Yorumlar

One Comment so far. Leave a comment below.
  1. Bu tarz bir yaklaşım insanların algısı üzerinde çok etkili olabilir. En basitinden sürü psikolojisi insanların davranışları ve algısı üzerinde çok etkili bir unsur ve burada insanlar bu kodlanmış renklere göre kendilerini şekillendirebilir ve ruh durumlarını değiştirebilirler. Kendisi farklı bir ruh durumundaysa bile oradaki farklı bir uyaranla bir anda bambaşka ruh haline bürünebilirler ve bu durumda bunu sağlayan receptor mimari yapı olmuş oluyor. Kollektif açıdan bakacak olursak da, kişiler bu tarzda bir olanağı topluca tepkilerini gösterebilme amacıyla da kullanabilirler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: